İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇOK ÇEVRESEL HAREKETLER BUNLAR

Metro market, gıda kaynaklı plastik kirliliğini azaltmaya yönelik örnek bir uygulamaya imza atıyor.

Metro Türkiye, kendi markalarına ait ürünlerde kullandığı ambalaj malzemesini azaltmaya başladı. Şirket ayrıca PVC’yi ambalajlarından tamamen çıkarmaya yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Proje kapsamında sadece 4 ayda 12,2 ton ambalaj malzemesinin kullanımının engellendiği açıklanırken, 322 ürünün ambalajından da PVC’nin tamamen çıkarıldığı belirtildi.

Çöp değil kompost
Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “Bağışlanamayacak durumda olan gıdaları çöpe atmak yerine kompost alanlarına göndermeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.Böylece bu gıdaları toprağın yapısını zenginleştiren gübre haline getirirken sıfır atık üreten bir sisteme de öncülük etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sürdürülebilirliği, iş yapış biçimlerinin bir parçası olarak gördüklerini dile getiren Boris Minialai, geçen yıl 18,6 tonluk ambalaj tasarrufu gerçekleştirdiklerini kaydetti. Minialai, “Bu yıl şimdiden 12,2 tona ulaştık. Bununla birlikte, dünyada ikinci en çok kullanılan, çevreye ciddi zararlar veren PVC’yi, yine kendi markalı ürünlerimizin 322’sinin ambalajından tamamen çıkardık. Bu sayı yüzde 89’a tekabül ediyor. Tüm ambalajlarımızdan PVC’yi çıkarmak için de çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz

Kayıp ve atığa odaklanmalıyız

Küresel gıda talebinin karşılanması için üretimden ziyade kayıp ve atıklara odaklanmalıyız. Nüfusun taleplerinin karşılanabilmesi için küresel gıda üretiminin 2050 yılına kadar yüzde 60 artması gerektiği hesaplanıyor. Bugün, insan tüketimi için üretilen gıdanın neredeyse üçte biri boşa gidiyor. Türkiye’de üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25 ile 40’ı üretim ya da dağıtım zinciri aşamasında kayba uğruyor. Bu da yaklaşık 11,6 milyon ton ürünün kaybedildiği anlamına geliyor.

Fazla gıda
Fazla Gıda ile işbirliği yaptık. Bu işbirliğiyle reyondan çekme süresi gelmiş ancak son kullanma tarihi geçmediği için hala satılabilir olan ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 2018’de 250 bin öğün yemeğe denk gelen 110 ton gıdayı, 35 gıda bankası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir