İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİZİ HİPER TUZLA HASTA EDİYORLAR

Nüfusu 80 milyona yaklaşan Türkiye’de 20 milyon kişinin tansiyon hastası olmasının nedenleri gayet basit!

Türkiye’de her 4 kişiden biri yüksek tansiyon sorunu yaşıyor. Bu bir sonuç. Peki bu sonucu yaratan ne? Belsenme ve yaşam şeklimiz. Artık geçmişe oranla daha çok hazır ve işlenmiş gıda tüketiyoruz. Bu da, daha çok tuz tüketmek hatta hiper tuz tüketimi demek. Hangi gıda da ne kadar tuz olduğunu görmek istiyorsanız ‘Asıl tehlike tuzluk değilmiş‘ içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız..

Peki aşırı tuz tüketimiyle ne gibi bir sonuçla karşı karşıya kalıyoruz? En basit yanıt hipertansiyon ve böbreklerin iflası. Ve ya kalp damar hastalıkları… Tüm sağlık otoriteleri son yıllarda bu tehlikeye dikkat çekiyor. Birçok proje de gündemde tuz tehlikesini bertaraf edebilmek için. Yıllar önce restoranlardaki tuzlukların kaldırılacağı açıklanmıştı ama tuzluklar hala yerli yerinde duruyor. O yüzden de Türkiye’de her 3 erişkinden 1´i hipertansiyon hastası. İşin daha da dramatik yanı hipertansiyon hastalarının yaklaşık yüzde 45’i bunun farkında bile değil. Bunu açıklayan da Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol.

20 milyon hasta
17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle bazı veriler paylaşan Prof. Dr. Erol, “Ülkemizdeki yüksek tansiyon hasta sayısı 20 milyona yaklaştı. Dünyada her gün birçok insan hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı hastalıklardan kaybediliyor. Toplumun her kesimi ve tüm kurumlarımızla göstereceğimiz duyarlılıkla, sadece tuzu azaltarak bile bu ölümleri önleyebiliriz. Yaşla birlikte bu oran daha da artıyor, orta yaş grubu dediğimiz 35-65 yaş grubunda yüzde 40`lara çıkıyor, 70´li yaşların üzerinde her 3 kişiden ikisinde hipertansiyon mevcut” diye konuştu.

Doktorlar ve yetkililer hiper tansiyona ve tehlikelerine dikkat çekiyorlar ama endüstrinin neden tuzlu gıda ürettiğini sorgulamıyorlar. Bugün ülkemizde günlük tuz miktarını aşmak için 3 dilim ekmekle biraz peynir zeytin yemek yeterli. Ülkemizde üretilen ekmeğin 100 gramında 1,5 gram ruz var. Birçok gelişmiş ülkede günlük alınan tuz miktarının yüzde 75’den fazlasının işlenmiş gıdalar (paketlenmiş ya da restoranda satılan) kaynaklı olduğu tespit edilmiş. Ancak kimse bu düzenin bizi hasta ettiğine değinmiyor maalesef.

Evet gıda endüstrisi için işlenmiş gıdaların tuz seviyesini azaltmak kolay bir işlem değildir. Çünkü ürünün kalite özellikleri ve tüketici tarafından kabul edilebilirliği üründeki tuz miktarı ile ilişkilidir.(1) Çünkü bir nevi tuzaktır. Ağızda bulunan en basit reseptör NaCI(tuz) reseptörüdür. (ilgili haber için tıklayın) Ama tuz miktarını azaltmanın da yolları yok değil. Otoriteler gıda üreticilerini buna zorlamazsa da 70 yaşında hipertansiyonu olmayan kalmayacak!

Yemedenonce.com ekibi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir