İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MENÜ ALABİLİR MİYİM… AZ MİKROPLU OLSUN

Restorandasınız… Elinizi yıkadınız ve menüyü inceledikten sonra siparişiniz verdiniz. Lavaboya tekrar gitmenizde fayda var zira, az önce elinizde tuttuğunuz menü, klozetten 100 kat daha fazla bakteri barındırıyor olabilir.

Bakteriler her yerde… Çünkü izole, asosyal bir canlı değiller. Bakteri türleri, kendilerine özel, renk, koku, büyüklük ve yapıda koloniler oluştururlar. Bu karakterler hücrenin genetik kontrolü altındadır.
Büyüklüğüne göre değişmek üzere, bir kolonide milyonlarca veya milyarlarca mikroorganizma bulunabilir. Bazı bakteriler (E. coli, P. vulgaris, B. subtilis, vs.) uygun koşullar altında 24 saat içinde oldukça büyük ve gözle görülebilir koloniler meydana getirmelerine karşın bir kısmı da (Brusellalar, korinebakteriler vs.) ancak 3-5
günden sonra görülebilecek düzeye ulaşan koloniler oluştururlar.

Ancak bakterilerin daha yoğun olduğu yerler de vardır. Restoranlardaki menüler de o yerlerden biri. Yapılan çalışmalar bazı menülerin, klozetten 100 kat daha fazla bakteriyi bulundurduğuna işaret ediyor. Çünkü kısa sürede onlarca insan menülere temas ediyor ve çoğu kirli bezlerle siliniyor.

Amaaan! Yeni nesil menüler dokunmatik zaten diye düşünmek de içinizi ferahlatmasın. Çünkü 8 fast-food restoranında yapılan bir inceleme de, sipariş ekranlarının hastanelerde (Enterococcus faecalis) oluşan enfeksiyon türlerini ve kan zehirlenmesine neden olabilecek stafilokoklara neden olan dışkı bakterilerini barındrıdığını gösterdi.

Bardak kenarındaki meyve dilimleri
Tabii mikrop tehlikesi sadece menülerde yok. Kumandalar, kağıt ve bozuk paralar, bankamatik tuşları, otobüs tutacakları, el kurutma cihazları ciddi bakteri yuvası. Kokteyllerde bardak kenarlarına konulan limonların yaklaşık yüzde 70’inin de, E. coli dahil olmak üzere hastalığa neden olan mikroplar ve bazı kötü mide sorunlarına yol açabilecek dışkı içerdiği tespit edilmiş. Ayrıca alışveriş sepetinizin tutacağı, bazıları çiğ et de dahil olmak üzere 11 milyon mikroorganizmaya ev sahipliği yapabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir