İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PROPOLİS ALKOLSÜZ OLMAZ!

Propolis nedir? Propolis faydalı mı? Propolisin içinde ne var? Alkolde çözünen propolis mi daha yararlı? Suda çözünen mi?

Çağımızın doğal antibiyotiği propolisle ilgili akıllarda çok soru var. Bunun nedeni hem propolisin yeni tanınıyor olması hem de ilaç gibi yıllarca klinik deneyler sonucu ortaya çıkan bir madde olmaması.

Propolis, Antik Yunan’dan beri kullanılagelen bir sağlık kaynağı. İçeriğindeki fenolik bileşenler nedeniyle vücutta anti-mikrobiyal etki yapıyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Biz yeni yeni farkına varıyoruz ama özellikle Uzakdoğu’da ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın.

Propolis, arıların ağaç kozalak ve kabuklarından, bitkilerin yağ, polen ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi maddeden elde ediliyor. Arı bu maadeyi kovanı dış etkilerden korumak için üretiyor. Kelime kökeni “polis” de buradan geliyor.

Propolis alkol bazlı mı

Gelelim en önemli noktalardan birine.. Alkol bazlı propolisi mi kullanmalı, su bazlı olanı mı?

Net olarak söyleyelim; alkol bazlı olanlar çok daha etkili. Çünkü alkolle çözündürülen reçinedeki tüm fenolik bileşenler ektrata(damla) geçiyor. Suyla çözündürülenlerde ise fenolik bileşen sayısı diğeri yok denecek kadar az oluyor. Zaten su bazlı diye satılan propolislerde de, aslında kastedilen propolis özütünün suda çözünmesi. Yoksa katı haldeki reçinemsi maddeyi özüt haline getirirken zaten ya alkol ya da glikol kullanılması gerekiyor. Alkolle yapılan çözündürme işlemi ise propolisteki tüm bileşenlerin özüte geçmesini sağlıyor. Alkolden endiye edenler için de şunu belirtmek gerek; son üründe tüketicinin alacağı alkol ise yok denecek kadar az. Bu miktarda alkolü birçoğumuz meyvelerden zaten alıyoruz.

Sağlık için
Propolisin nasıl üretldiği neden önemli! Çünkü propolisi propolis yapan içeriğindeki fenolik bileşenler. Tüm yararı bu bileşenler sağlıyor.
Bakın propolis analizleri yapan Uludağ Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Oruç ne diyor?

“Dini hassasiyetle alkolde çözüneni kullanmak istemeyenler olacaktır. Hatta internette yapılan satışlarda suda çözündürüldüğü özellikle belirtiliyor ancak, fenolik bileşikler suda çözünmüyorlar. Prof. Dr. Oruç’un söylediğine göre, propoliste 25 bileşen varsa suda ancak 5-6’sı çözünüyor. Etil alkolde ise tüm maddeler sıvı ekstrata geçiyor. Vücuda alınan alkol ise oldukça az bir miktarı karşılıyor. Yani sağlık için biraz alkole ihtiyaç var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir