İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİRLİKTE KANSER SAVAŞÇISI OLUYORLAR

Bazı gıdaları birlikte tüketmek, karşılıklı etkileşimle her iki gıdayı daha yararlı hale getiriyor. Ve oluşan karışım, başta kanser olmak üzere bizi birçok hastalıktan koruma işlevini üstleniyor.

Bitki kaynaklı gıdaların antioksidan seviyeleri, barındırdıkları fitokimyasal maddelere dayanıyor. O maddelerden en bilineni likopen. Başta domates olmak üzere, karpuz gibi kırmızı meyve ve sebzelerde yer alan likopen, antikanser olarak bilinen bir fitokimyasal.

Brokoli-domates
Brokolideki likopenin biyoyararlanımını araştıran Illinois Üniversitesi’nin Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Profesörü John W. Erdman, brokoli ve domatesin birlikte tüketilmesi halinde kansere karşı koruma kalkanının daha da güçeneceği görüşünde. Ayrıca yapılan çalışmalar, domatesin fırında pişirilmesi halinde likopen seviyesinin daha da artacağını gösteriyor. Son olarak likopeni daha yararlı hale getiren yağların en başında zeytinyağının geldiğini de vurgulayalım.

Turna yemişi-elma
Meyvelerin antioksidan kapasitelerini inceleyen Cornell Üniversitesi’nin Gıda Bilimi Bölümü Profesörü Rui Hai Liu da turna yemişi(cranberry) ile elmanın birlikte tüketilmesi halinde metabolizma için oldukça yüksek bir antioksidanın oluşacağını bulmuş.

Elma – çikolata
Mesela elma ile çikolata. Elmada bulunan kuvarsetin(flavanoid) ve bitter çikolata kakaosunda bulunan kateşinlerin bir araya gelmesi adeta antioksidan bombası oluştuyor.
Flavonoidler antioksidan etkiyle kanser riskini azaltıyor. Bir flavonoid türü olan; kateşini içeren diğer başlıca besinler de üzüm, kırmızı şarap ve çay. Ancak çay konusunda tüketim periyoduna dikkat!

Çayı limonla
Çayda bulunan fenolik maddelerin (özellikle gallik asit ve tanenler) demir emilimini olumsuz etkilediği için yemekten en az 1 saat sonra çay içmenin daha doğru olduğu belirtiliyor. Demir emilimine yönelik olumsuz etkiyi azaltmak için de çayı limonla tüketmek en sağlıklı olanı.

Eti maydanozla
Limondan bahsetmişken, uzmanlar ete de limon sıkılmasını salık veriyor. Çünkü, en iyi demir kaynağı olan etle beraber C vitamini tüketimi, ette bulunan demirin vücut içinde daha fazla emilmesini yani demirden daha fazla yararlanılmasını sağlar. O yüzden eti C vitamini oranı lüksek soğan ve maydanoz gibi yeşillikle de tüketmek öneriler arasında.

Karabiber-zerdeçal
Zerdeçal baharatı içeren yiyeceklere karabiber eklenmesi karabiberlerin piperine denilen sıcak özelliği sayesinde, kurkuminin biyoyararlanımı oldukça yüksek bir oranda artırıyor. Bu karışıma bir çay kaşığı zeytinyağı eklenmesi halinde bağırsakta emilen zerdeçal miktarının ikiye katlanacağı belirtiliyor.

Lahana-zeytinyağı
Kalsiyum ve K vitamini kaynağı lahana kemikler için çok sağlıklı bir besin. Lahana zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde lahanadaki K vitamininin de kalsiyumun da emiliminin arttığı savunuluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir