İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇEKİRDEĞİYLE YEMELİ

Şimdi üzüm zamanı. Bağbozumları yapıldı, üzümler tezgahlara gelmeye başladı. Yazları taze, kışları ise kuru olarak tüketilebilen üzüm, içerdiği 20’den fazla antioksidan sayesinde hücreleri yeniliyor ve kansere karşı koruyor. Çekirdeği ile birlikte tüketilirse sağladığı fayda artıyor.

Çekirdeğiyle yiyin
Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, yüksek antioksidan içeriği sayesinde üzümün diyabet, kanser, hücre yaşlanması ve kalp hastalığı gibi hastalıklara iyi geldiğine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi; “Meyve ve sebzelere, kırmızı ve mor rengini veren antosiyaninler daha fazla sayıda antioksidan içermektedir. Kırmızı ve mor üzümde bu meyveler arasında yer alır. Antosiyaninden zengin gıdalar; kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur. Aynı zamanda serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir.

Kırmızı ve moru
Ayrıca üzüm, çekirdeğiyle tüketildiğinde daha faydalıdır. Ayrıca kırmızı-mor renkli üzümlerde daha çok bulunan resveratrol, yüksek antioksidan kapasitesiyle birçok hastalığa faydalıdır. Özellikle vücuttaki bir enfeksiyonla mücadele ederken, destek olarak resveratrolu daha çok almak adına fazla kırmızı üzüm yemek ya da üzüm suyu içmek şekeri de arttırabilir. Buna karşın, antioksidan özelliğinden daha çok yararlanmak isteyenler, üzüm çekirdeği özütü tüketebilirler.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir