İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YA OKULDAN SONRA!

Okullar açıldı. Artık okul kantinlerinde “okul gıdası” logosu taşımayan gıdalar satılamayacak. Ancak okul zili çalar çalmaz ise çocuklar yine olur olmaz mekanlarda sağlıksız abur cuburlarla karşı karşıya kalacak.

Okul gıdası kriterleri, bu yıl itibariyle tüm kantinlerde uygulanmaya başlandı. Avrupa’da diyabet artış hızı en yüksek ülke olan Türkiye’de çocukların dengeli ve yeterli beslenmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen düzenleme genel anlamda; abur cubur olarak tabir edilen yiyeceklerin çocuklardan uzak tutulması esasına dayanıyor.

Olmamalı
Uygulama uyarınca kantinlerde, cips, çikolata, şeker, kek – pasta ve meyve sularının satışına yasak getirildi. Ayrıca kızartmalar, hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler de artık okul kantinlerinde olmayacak.

Hasta ediyorlar
Bu gıda ürünleri, glikoz ve fruktoz şurubu kullanılan, koruyucu katkı maddelerinin yoğun olduğu, trans yağ içeren sağlıksız gıdalar olarak biliniyor. Özellikle çocukluk çağı obezitesi, diyabet, alerji ve bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının oluşumu ve artışında bu tip gıdaların rolünün olduğu birçok bilimsel çalışmaya yansımış durumda. Bu nedenle hayata geçirilen düzenleme çocuklarımızın ve gelecek nesillerin sağlığı için çok önemli. Mutlaka çok iyi bir denetimle düzenlemenin hayata geçip geçmediği kontrol edilmeli.

Olmaz
Tabii okul gıdası logosunu kullanabilme koşulları da kamuoyuyla paylaşılmalı. Tanık olduğumuz kadarıyla bazı küresel gıda üreticileri sadece ürünlerinin adını değiştirerek logoyu paketlerine koymuş. Mesela bir cips markası aynı isimle kraker üretip kantinde satabiliyor. Oysa ki krakerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışmalı. Zira krakerler trans yağ içerikleri ve içerikleri yüksek, 3-MCPD oranları ise tehlikeli ürünlerdir. Çocuklara kraker yedirmek düzenlemenin ruhuna ters bir uygulamadır.

Okul sonrası
Buna ek olarak düzenleme sadece okulla sınırlı kalmamalı. Bakkal ve marketler maalesef çocukların erişebileceği noktalarda bu tip abur cuburları satıyor. Hatta şekerleme, bisküvi ve çikolatalar özellikle çocukların göz hizasına uygun stantlara yerleştiriliyor. Bunlara ilişkin de mutlaka yasaklayıcı tedbirler alınmalı.

Change.org kampanyası
Bununla birlikte son dönemde tekstil ürünleri mağazalarında, kırtasiyelerde, oyuncakçılarda hatta kitap evlerinde bile bu zararlı gıdaların sergilendiği stantlar yer alıyor. Bu stantlar vasıtasıyla çocuklar olur olmaz mekanlarda reklama maruz kalıyor ve bu tip ürünleri tüketmeleri konusunda özendiriliyor. Çocukların bilinçaltına yönelik bu pazarlama tekniklerinin de aynı “okul gıdası” düzenlemesi gibi bir regülasyonla engellenmesi gerektiğini düşünüyor ve yemedenönce.com olarak bürokrasiye bu kouda adım atması çağrısında bulunuyoruz.
Son olarak “Gıda Dedektifi” dlı sosyal medya hesabının, change.org’ta başlattığı “Giyim mağazalarındaki ve Kitapevlerindeki çocuk istismarı son bulsun” başlıklı imza kampanyasını da destekleme çaprısında bulunuyoruz. Kampanyaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Okul gıdası değil
Düzenlemeyle kantinlerde yasaklanan yiyecek ve içecekler şunlar:

Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi.

– Cipsler, gevrek çerezler.

– Tüm çikolata türleri (ayrı satılan veya ürünlere eklenmiş, damla çikolata, sürülebilir çikolata ve çikolata kaplanmış olanlar dâhil), gofretler.

– Tüm şeker ve şekerleme türleri.

– Guarana, guarana özü eklenmiş kafein içeren ürünler.

– Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar.

– Hamurlu, şerbetli tatlılar.

– Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir