İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KONSERVE ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Domates en ucuz döneminde. Tam konserve zamanı. Ancak konservede ciddi tehlikeler var. Hatalı konserve yapımı, ölümcül sonuçlara neden olabilir. Konservedeki bakteri tehlikesinden nasıl kaçınacağımız bu yazıda…

Adana’da yaşayan Belhan ailesi, öğle yemeğinde menemen yapmak için evlerinde kendilerinin yaptığı domates konservesini kullandı. O menemeni yiyen 4 kişi bugün aramızda yok. Tam 2 yıl önce yaşanan bu ölümlerin, konserve kaynaklı botulinum hastalığından gerçekleştiği ortaya çıktı. Hastalığın kaynağı ise, konservelerde üreyen “Clostridium botulinum” bakterisi.


Birçok evde kış hazırlığı için konservelerin kurulduğu bugünlerde, ölümcül bakteriye yönelik bilgi sahibi olmak hayati. Ancak bu bakteri, konserve üründe renk ve tat değişikliği de yapmıyor. Bu nedenle anlaşılma şansı da az. O yüzden, konserve tehlikeli mi, konserve menemen zehirler mi, zehirli konserve nasıl anlaşılır gibi sorular hep akıllarda. Peki ne yapmalı?

Konserve kapağı şişerse
İstanbul Üniversitesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Özer Ergün’e göre püf nokta, kapağında bombaj (şişme) oluşan konserveyi tüketmemek. Ayrıca kabında şişik, delik, çizik olan konservelerin de kullanılmaması gerektiğini söyleyen Ergün şu uyarılarda bulunuyor:

Kapaktan gaz çıkarsa
“Bakteri oluşmuşsa kapak açılırken gaz çıkışı olur ve normal sesten yüksek bir ses çıkar. Üründen dışarıya sıçrama görülebilir. Bu durumlar, konservede bakteri oluştuğu şüphesini akla getirmeli. Fabrikasyonda bu risk yok çünkü ısı teknolojisine uygun işlemlerle bakteriler kontrol edilebiliyor. Bakteri oluşmuşsa yerken ısıtmanızın da faydası olmuyor. Botulinum toksini ısıya dayanıklı. Havasız ortamda geometrik olarak ürediği için 1 bakteri kısa sürede milyonlarcaya dönüşebiliyor.”

Kapağı değiştirin
Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral da, konserve hazırlayanların mutlaka kapakları değiştirmeleri gerektiğini söylüyor:
“Kapaklar tek kullanımlık olmalı. Değişmeyen kapak beraberinde besin zehirlenmesini getirir. Sonuç ölümle bitebilir. Domatesler tıkırdayana kadar kaynadıktan sonra, en az yarım saat daha kaynamalı. Domateslerin konserve haline getirilirken muhakkak içerdeki havanın dışarı atılması sağlanmalı. kullanılan kapak, kapama özelliğini kaybedecektir. Kavanoz aynı kalmak kaydıyla her sene yeni kapak kullanmanız gerekir.”

Kabuklarıyla kurun
Prof. Özyaral, gıdada ölçülen en güçlü antioksidan ve antikanser madde olan likopenin domateste bol miktarda bulunduğunu da belirterek, bol miktarda likopen için domates kabuğunun da rendelenerek konserveye eklenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir