İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RAFTA 9 LİRA KÖYDE TARLADA

Domates üreticisi isyanda: “20 kuruşa domates satamıyoruz, 850 gram salçayı raflarda 9 liraya görünce şaşırıp kalıyoruz”
Tarım ve gıda politikamızdaki hata ve eksikler hem çiftçiyi hem de tüketiciyi üzüyor. İşte Niğdeli domates üreticileri. Ekim yapıp, ürünlerini hasat etmişler ama alıcı ederine alıcı bulamıyorlar. Domatesin bol olduğu bir dönemde tarlada fiyatın 20 kuruşa kadar düşmesi, çiftçiyi mağdur etmiş.
Bu durumda, domates konservesinde fiyatın pahalı olduğu dönem gümrük vergisi oranının sıfıra indirilmesinin de payı var. İthal yolu açılınca yerli üretici maliyeti oranında alıcı bulamamaya başladı. Sonuçta da domates tarlada kaldı.

Orta Anadolu’da farklı illerde domates fiyatlarının dip yaptığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çukurova’da ilk ürünün çıktığı süreçte kilosu 50 kuruştan üreticinin tüccara sattığı domatesin, orta Anadolu’da 20 ile 30 kuruş aralığına kadar düştüğünü ifade etti. Gürer, “Maliyet zaten 50 kuruş civarında ama fabrikalar alım fiyatını düşük tutunca üretici mağdur oluyor. Böyle olunca tüccarda tarladan ürün toplamak istemiyor. Olan ürüne ve üretene oluyor. Domateste ortaya çıkan durum, tarım politikasındaki plansızlığın açık yansıması. Planlı bir ekim ve hasat süreci yaşansa domateste, dondurulmuş, konserve, salça, ketçap, turşu gibi çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olarak değer bulur. Üretici istikrarsız fiyatlar, artan girdiler, farklı ürün hastalıkları ile büyük sıkıntı yaşıyor. Banka kredi borçlarını ödeyememe riski yaşıyor. Domatesin tarlada kalması üreticiyi perişan ediyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir