İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BU NE PERHİZ BU NE MEYVE SUYU?

Meyve suları sağlıklı mı? Bazı doktorlar barındırdığı şeker nedeniyle pek de masum olmadığı görüşünde. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç ise, “meyve sularının sağlıklı bir diyette özel bir yeri var” diyor. Ancak Prof. İnanç’ın meyve suyu endüstrisinin etkinliklerinde konuşmacısı olduğunu da hatırlatalım.

Meyve suları zararlı mı? Özellikle de konsantre olanların yüksek oranda şeker içerdiği ve düşük lif oranı nedeniyle yarardan çok zarar verebileceğini söyleyen doktorlar var. Özellikle de diyabet hastalarının meyve sularını dikkatli tüketmesini salık veriyor bilim insanları. Bilimin bu uyarısına rağmen bir başka bilim insanı ise; kesin bir dille meyve suyunu öneriyor. O kişi Prof. Dr. Neriman İnanç. Meyve suyunu adeta ilaç gibi anlatan Prof. İnanç,  kalp damar sağlığının korunmasından  kansere, birçok hastalıktan korunmak için meyve suyu öneriyor.

Kansızlığa da çare!

Demirin hem hayvansal hem de bitkisel besinlerde bulunduğunu kaydeden Prof. İnanç, “Ancak besinlerdeki demirin tamamı vücutta emilemez. Aldığımız demirin yararlı olabilmesi için C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmeliyiz. Örneğin yemekle alınan 500 miligram C vitamini demirin emilimini 6 kat artırır. Bu nedenle vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynaktır. Özellikle C vitamini içeren portakal suyu, ananas suyu ve greyfurt suyu gibi meyve sularının yüksek miktarda protein ve demir içeren bir öğünle birlikte tüketilmesi demir emilimini artırır. Kansızlıktan korunmak ve kansızlık oluştuktan sonra daha etkin ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmek için her yaş grubunda vitamin kaynağı olan meyve suyu tüketimine özen gösterilmelidir” diyor.

‘yemedenonce.com’ olarak yaptığımız kısa bir araştırma ise; Prof. Dr. Neriman İnanç’ın 1 yıl önce Meyve Suyu Endüstrisi Derneği’nin konuşmacısı olduğunu ortaya koyuyor.  Prof. İnanç, MEYED’in İstanbul’daki zirvesinde ‘Meyve Suyu Sağlığa Yarar’ konulu konferans vermiş.

Nelere kadirmiş 
Prof. İnanç’ın ifadeleriyle basına ulaştırılan metinde de, meyve suyu adeta ilaç gibi anlatılmıştı;
Portakal Suyu: Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Potasyum, folat, B1, B2, B6 vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren portakal suyunun, kanser hücrelerinin gelişimini önlediği ve kılcal damarları güçlendirdiği biliniyor.
Kayısı Suyu: Kayısıda bulunan diyet posası sadece kabızlık değil, hassas bağırsak hastalığı, apandisit, hemoroid, diş hastalıkları, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve kolon kanseri gibi hastalıkların oluşum riskini azaltıyor, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.
Üzüm Suyu: Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallerle savaşarak, hücrelerdeki yıpranmışlığı azaltıyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
Şeftali Suyu: Şeftali suyu A ve C vitaminin yanında güçlü bir antioksidan ve A vitamini aktivitesi gösteren beta karoten bakımından zengin bir içecektir. İçerdiği diyet lifleri ve antioksidan maddeler, kalp damar sağlığının korunmasında ve kanserden korunmada etkili.
Nar Suyu: Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığını koruyan nar suyu kanser hücrelerinin gelişmesini de engelliyor.
Vişne Suyu: Kandaki asitleşmeyi de temizleyen vişne suyu mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasını sağlar.
Elma Suyu: Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu baş ağrısına da iyi geliyor.

Dikkat! Yüzde 25’i meyve
Yemedenonce.com olarak şu uyarıyla haberimizi noktalayalım; “Türkiye’deki meyve suyu tüketiminin yüzde 70’e yakını nektar ürünlerinden oluşur. Ve bu nektar ürünleri tebliğe göre minimum yüzde 25 oranında meyve içerir. Ayrıca pancar şekeri, glikoz ve fruktoz gibi çeşitli tatlandırıcılar içerir. Yani meyve suyu meyve değildir ve meyvedeki posa nektarlarda olmaz!”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir