İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KAMAN VARKEN NEDEN PİKAN?

Son yıllarda beslenme ve diyet uzmanları tarafından şiddetle önerilen “Pikan cevizi”, bizim coğrafyamıza ait “Kaman cevizi”nden üstün mü?

İthal ürün ve tatlara hatta isimlere toplum olarak çok meraklıyız. Sosyal medyanın da etkisiyle daha önce adını dahi duymadığımız birçok gıda ürünü hayatımıza girmeye başladı. Onlardan biri de Pikan cevizi. Google arama motoruna “pikan” yazdığınızda şöyle bir haberle karşılaşıyorsunuz ilk sırada, “Yerli cevizlere göre besin değerleri açısından oldukça zengin olan pikan cevizini, haftada bir avuç yemek bile sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlıyor”…

Hangisi sağlıklı
Tabii bunu okuyan da haliyle Türkiye’de üretilen yerli cevizlerin yerine gidip markette pazarda Pikan cevizini soruyor. Bugün başlayan İstanbul Kahve Festivali’nin tanıtım metninin sloganı da nedense ‘Kahvenin Yanında Pikan Cevizli Lezzetler Var’ şeklinde. Ne kadar çabuk meftunu olduk pikanın.
Peki gerçekten de diğer cevizlerden daha mı sağlıklı pikan? Aslında değil. Hatta bazı değerlerde yerli ceviz çok daha önde.

Proteinde yerli önde
Mesela protein. Protein oranı pikanın yüzde 9.2 iken yerli cevizin protein oranı 14.8. Cevizdeki protein oranı önemlidir çünkü o proteinin biyolojik kalitesi yüksektir. Lisin/arjinin oranı düşük olduğu için kolay hazmedilir. Bu nedenle de vejetaryen beslenmede önemli bir yeri vardır.

Kalsiyumda da demirde de
Yine pikanda ortalama kalsiyum oranı 73 miligram iken yerli cevizde bu oran 99 olarak ölçülmüştür. Fosfatta da ibre yerliden yana. Pikanda 239 miligram, yerlide 280 miligram. Ayrıca sağlığımız için önemli bir mineral; demirde de yerli ceviz pikandan yüzde 40 oranında daha çok demir içeriyor.

Vitaminlerde pikan
Ceviz ayrıca yağda çözünen vitaminlerden A ve E vitaminleri, suda çözünenlerden C, B1, B2, folik asit, pantotenik asit içeren bir yemiş. Hem pikanın hem de yerli cevizin niasin ve riboflavin oranları aynı. A vitamini ve Vitamin B1 söz konusu olduğunda ise pikan öne çıkıyor. Bu vitaminleri pikan yaklaşık 3 kat daha fazla içeriyor.
Sonuç olarak ceviz başlı başına sağlığa yararlı bir yiyecek. Bizim topraklarımızda yetiştirilen cevizin ithal cevizlerden geri kalır bir yanı da yok. Hatta görüdüğü gibi bazı parametrelerde çok daha önde. Yani bugün Kaman cevizi, Adilcevaz veya Kazankaya cevizi yerine pikan cevizini övmenin pek de dayanağı yok.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir