İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OLAĞAN ŞÜPHELİ BAL VE ZEYTİNYAĞI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son yayınladığı sahtecilik listesi, en çok bal ve zeytinyağında sahtecilik yapıldığını ortaya koydu. Markette pazarda özellikle bal ve zeytinyağı alırken oldukça özenli ve temkinli olmak gerekiyor.

Tağşiş listesinde daha çok yerel markalar ağırlık kazanmış. Ürünlerinde sahtecilik yapan toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün tespit edilmiş. Bu ürünlerin birçoğuyla özellikle internet ve instagram yoluyla satışlarda karşılaşıyoruz. Bazı firmalar adeta sabıkalı. Daha önceki denetimlerde de tağşiş yaptıkları tespit edilmiş ancak satışa devam etmelerine göz yumulmuş.

Carrefour marka yağ
Listedeki en kabarık böümlerden biri de arıcılık ürünleri ve bitkisel yağlar. Naturel Sızma olarak satılan zeytin yağında tohum yağları(aspir,pamuk,keten,ayçiçeği vb) olduğu anlaşılırken, bazı zeytinyağlarının içlerinde olmaması gereken ölümcül trans yağları da içerdiği belirlenmiş. Analizde başka yağların katıldığı saptanan ürünler arasında Carrefour markalı zeytinyağı ile Köfteci Yusuf mağazalarında satılan zeytinyağları da var. Uzmanlara göre, analizlerde saptanan ‘başka yağ’lar da prina(zeytin küspesi), aspir ve pamuk yağı var.

Almasan bile
Listedeki ayçiçeği yağlarında da durum benzer. Ayçiçeği yağına da ayçiçeği dışında daha ucuz ve kalitesiz yağların katıldığı anlaşıldı. Birçok firmanın ürününde kalitesiz yağlar bulundu. Bu yağlardan birini hiç satın almamaş olabilirsiniz ancak dışarıda yemek yediğiniz her an bu yağlarla karşılaşma ihtimali de yüksek. Yağ satın alırken neler dikkat etmemiz gerektiğini ‘Tanıdıktan zeytinyağı alınır mı’ başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Balda glikoz-fruktoz
Sahtecilik listesinde en fazla yer tutan gıda ürünlerinden bir diperi de maalesef çocuklat-rımıza şifa diye verdiğimiz bal. Balda tağşiş ve sahte bal zaten en çok duyduğumuz kavramlar arasındaydı. Uzmanlar, balda sahteciliğin özellikle glikoz ve fruktoz şuruplarının bala katılarak yapıldığını sıklıkla dile getiriyordu. Yapılan analiz uzmanları haklı çıkardı. Hileli balda kullanılan sağlıksız şeker şuruplarının ana kaynağı olan mısır ve şeker kamışı gibi bitkilerin varlığı C14 analizleriyle belirlendi. 28 arıcılık ürününde sahtecilik olduğu anlaşılırken balında uygumsuzluk tespit edilen markalar arasında Fer ve Erzincan Süzme gibi, tanınmış markaların bile bulunması dikkat çekti. Donello isimli markanın ise birçok parti üründe sahtecilik tespit edildi. Bu marka için Ankara Valiliği’nin toplatma kararı aldığı ve firmaya 16 bin lira ceza verildiği biliniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir