İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BU ZEHİRLER YASAKLANSIN!

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nda bulunan 90 kurum, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde açıklama yaparak, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından en tehlikeli ve muhtemel kanserojen olarak sınıflandırılan pestisitlerin Türkiye’de yasaklanması çağrısında bulundu.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Pestisit Eylem Ağı (PAN Europe) ortaklığında yürüttüğü “Zehirsiz Sofralar” projesi, pestisitlerin olumsuz etkileri ve pestisitlere alternatif yöntemler hakkında üretici ve tüketicilerde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Proje kapsamında 90 sivil toplum kuruluşu, sağlıklı sofralar için bir araya geldi.

Türkiye’de de
‘Pestisit kullanımını bir halk sağlığı problemi olarak gören’ Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, Dünya Gıda Günü’nde şu çağrıda bulundu; “Pestisitler başta arılar ve kuşlar olmak üzere canlı türlerinde ciddi bir yıkıma yol açıyor, bir başka deyişle biyolojik çeşitliliğe büyük zarar veriyor. Bu sorunların çözümü için bir an evvel adım atılması gerektiğini savunuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün muhtemel kanserojen olarak sınıflandırıldığı ve yasaklanmasını istediği tehlikeli kimyasalların Türkiye’de de yasaklanmasını istiyoruz. Ayrıca doğa dostu üretim yöntemlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi için çağrıda bulunuyoruz.”

Monsanto’s Roundup weedkiller atomizers are displayed for sale at a garden shop near Brussels, Belgium November 27, 2017. REUTERS/Yves Herman

O zehir de listede
Zehirsiz Sofralar Ağı’nın yasaklanmasını istediği zehirler arasında kansere yol açtığı için milyonlarca dolarlık tazminat davalarına konu olan glifosat da var. Monsanto’nun ürettiği glifosat, ot öldürücü bir zehir. Listedeki diğer kimyasallar ise şunlar; “ethoprophos, cyfluthrin, beta-cyfluthrin, zeta-cypermethrin, fenamiphos, formetanate X formetanate hydrochloride, methiocarb, methomyl, omethoate, tefluthrin, zinc phosphide, glyphosate, malathion.”

Harekete geçin
Zehirsiz Sofralar’ın açıklamasında ayrıca, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nün, zehirsiz sofralar hedefi için bir başlangıç olması talep edilerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere tüm karar verici devlet kurumlarını; sivil toplum kuruluşlarını ve inisiyatifleri, tüm çiftçilerimizi, tüm tüketicileri harekete geçmeye çağırıyoruz. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nın taleplerine el verin, sesimize ses, gücümüze güç katın; zehirsiz gıda için birlikte yola çıkalım” çağrısı dile getirildi.

Yüzde 98’i dolaşımda
Açıklamada tarım alanlarına, orman veya bahçelere uygulanan pestisitlerin hava, su ve toprağa, oradan da bu ortamlarda yaşayan diğer canlılara ulaştığına dikkat çekilerek bitkilere uygulanan pestisitlerin sadece yüzde 2’sinin uygulandığı alanda kaldığı vurgulandı: “Bazı pestisitler, türlerin doğrudan zehirlenmesine yol açıyor ve nadir bulunan türlerde ciddi kayıplara neden oluyor. Diğer pestisitler ise besin zincirinde yavaş yavaş birikerek yine pek çok türü etkiliyor ve ekosistemin dengesini bozuyor.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir