İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ELMANIZ MUMLU MU?

Elma mevsimi başladı. Elmaların bir bölümü daha uzun süre dayanması için mumlanıyor. Bu mum da oldukça zararlı bir madde. Peki elmanın mumlu olduğu nasıl anlaşılır?

Kazıdığınızda
Ademoğlunu cennetten kovan, Pamuk Prensesi zehirleyen elma bizi de zehirliyor mu? Bu sorunun yanıtı ‘Muhtemelen’.. Zira elmada tarım zehiri(pestisit) kullanımı oldukça fazla. Buna ek olarak bir de meyvenin uzun süre taze kalması ve göz alıcı parlaklığını sürdürmesi için yapılan mumlama var. Sentetik mum, parafin gibi petrol türevlerinden yapılıyor. Meyvenin üst yüzeyinden bıçakla çok hafif kazıdığınızda metala gelen beyazlık işte o mum oluyor.
Bu mum, elmayı kabuklu tüketmemiz durumunda bizim metabolizmamıza da sirayet ediyor. Bundan kaçınmanın tek yolu: mumlu elma ile doğal elmayı ayırt etmek. Bu mümkün! Gelin Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç. Dr. Fatih Şen’in çalışmasına bakalım…

Temiz mi değil mi?
Meyvelerin “kutikula” adı verilen en dış katmanının, yağsı yapıdaki mum benzeri bir maddeyle kaplı olduğunu söylemek gerek. Bu maddeyi de meyvenin kendisi üretiyor. Yani metale gelen beyazlık meyvenin doğal yapısından dan kaynaklanıyor olabilir. Fakat şunu bilmek yol gösterici olabilir; ‘Meyvelere mum uygulanabilmesi için meyvenin önce su ve fırçalarla yıkanıp toz vb. kirlerin uzaklaştırılması gerekmektedir.

Hepsi aynıysa!
Yıkama sonrası mumların meyveye yapışması için yıkanan meyveler özel fırın düzeneklerinde kurutulur.
Mum uygulaması da, meyveler dönerken püskürtme şeklinde uygulanır, bu sırada meyveler fırçalanarak mumun meyvenin tüm yüzeyine uygulanması sağlanır. Mumlama sonrası tekrar meyveler kurutularak, boylanır ve paketlenir.
Bu ipuçlarıyla şunu söyleyebiliriz;
Tesislerde sentetik olarak mumlanan meyvelerde elmaların sap çukuru dahil hiçbir kir olmaz.
Mum uygulanan meyvelerin tüm kısımları aynı parlaklıkta olur.
Boylama yapıldığı için meyve irilikleri birbirine yakındır.
Eğer satın alacağınız elmalar bu özellikleri taşıyorsa mumlanmış olmaları büyük olasılıktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir