İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YUMURTALAR HORMONLU MU?

Hormonal bozukluklar günümüzün en önemli sağlık sorunu. Yaşam şeklimiz, maruz kaldığımız kimyasallar, fitalat ve BPA barındıran plastikler ve en nihayetinde gıdalar; hormonal rahatsızlıklar söz konusu olduğunda çevresel etkenlerin başlıcaları.

#Neyiyoruz
Özellikle satışı ve karlılığı artırmak adına seri üretime geçilen gıdalar, hepimizin başlıca endişesi. Sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişmek bugün özellikle metropollerde yaşayan herkesin öncelikli talebi. Zira ne yiyip ne içtiğimiz konusunda diken üstündeyiz. Çünkü bize yedirilenin ne olduğundan çoğunlukla bi haberiz. Gıdalar söz konusu olduğunda en önemli şüphe hormonlu olup olmadıkları. Sebze ve meyvede büyüme destekleyici adı altında kimyasalların kullanıldığını biliyoruz.

Yumurtada hormon
Peki tavuk ve yumurtada hormon var mı? Sorunun yanıtı için yumurta üretim koşullarına eğilmeliyiz. Yumurta için yetiştirilen piliçlerin 1 yıl boyunca verimli bir şekilde yumurtladıktan sonra normalde ikinci yıl yumurtadan kesiliyorlar. Ancak endüstri bu tavuklardan 1 yıl daha yumurta alabilmek için zorla tavukların tüylerini döküyor.

Neden
Yumurtacı tavuklarda yumurtlama döneminin sonunda yumurta verimi ve kalitesi önemli derecede azaldığından bazı üreticiler verimi artırmak ve eldeki sürüden bir dönem daha ekonomik olarak yararlanmak için sürüyü zorlamalı tüy dökümüne sokuyorlar.(1)

Kanser ilacıyla yumurtlayan tavuklar
İşte bu noktada hormonlar ve her biri birbirinden riskli ilaçlar devreye giriyor. Çünkü tüy döktürme yöntemlerinden biri, bazı ilaç-hormonların verilmesi. Hangi ilaçlar mı bilinenleri yazalım; Enheptin, nikarbazin, methallibure ve tamoxifen..

Tamoxifen; kanser tedavisinde kullanılan bir hormon ilacı. Seçici bir östrojen reseptörü modülatörü. Meme kanseri tedavisinde dünya genelinde en çok satılan ve kullanılan ilaç. Diğerleri de benzer etki gösteren ilaçlar.
Bu ilaçların yumurta veya sonrasında etle insana geçip geçmediği veya metobolizmamızda nasıl bir etkiye neden olduğu tartışmalı. Bakın ilaçlar tavuk metabolizmasına nasıl etki ediyor:
“Enheptinin %0.10-0.15 arasında katıldığı ve bu yemin 3-14 gün süreyle verilmesi sonucunda yumurta üretiminin 7-10 gün içinde durduğu ve normal yemlemeye geçildikten 3-4 hafta sonra yumurta veriminin tekrar başladığı görülmüştür. Benzer şekilde yeme 40 ppm nikarbazin ve 1,500 ppm methallibure ilavesiyle yumurta üretiminin sırasıyla 4-10 ve 14 günde durduğu bildirilmiştir. Tamoxifenin ise, 20-80 mg dozunda kas içine enjekte edildiğinde yumurta üretiminin 4 günde durduğu ve yem tüketiminin %30-50 düzeyinde azaldığı görülmüştür (29). Tavuklara kortikosteron verilmesi ovaryum ve oviduktun hızlı bir şekilde küçülmesine neden olmaktadır (1).”

Yemedenonce.com ekibi

(1) Yumurta Tavuklarında Zorlamalı Tüy Döküm Yöntemleri E. Ebru ODABAŞILAR Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Zootekni A.B.D., Ankara-TÜRKİYE

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir