İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KANAMAYI ETKİLEYEBİLİR

Çörek otu ve yağının yan etkisine dair önemli bir uyarı geldi: “Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir.”

Çörek otu yağının faydaları son dönemde çok vurgulanıyor. Ancak çörek otunun zararları ve çörek otunun yan etkisi de yok değil. Kullanımı artan bu yağ, Güneybatı Asya’ya özgü bir bitki olan Nigella sativa tohumlarından elde ediliyor. Bitkinin etken maddesi “Timokinon” adlı bileşik. Timokinon, yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Bu antioksidan etki, özellikle alerjik hastalıklar üzerinde olumlu sonuçlar yaratıyor.

İLTİHAP GİDERİCİ
Yapılan çalışmalar çörek otu yağının vücuttaki yangı-iltihaplanmaya karşı koruyucu, alerji önleyici ve ağrıyı azaltıcı etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Amerika’da yayınlanan bir çalışmada, çörek otu yağının burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmayı azalttığı belirlenmiş. Bağışıklık sistemi üzerine yapılan başka bir çalışmada da 4 hafta süresince her gün çörek otu tohumu tüketen kişilerin, vücudu hastalıklara karşı koruyan total akyuvar değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir artış olduğu görülmüş.

AMA DİKKAT
Çörek otu yağı yararlı ama yan etkileri de yok değil. Özellikle kan hastalığı yaşayanlar veya kan sulandırıcı kullananların çörek otu yağı kullanırken çok dikkatli olması gerekiyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, “Çörek otu, yağ şeklinde kullanılacaksa; formunun korunması için soğuk sıkım şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Günde 1 çay kaşığı, aç karnına tüketilebilir. Çörek otunun kokusundan rahatsız olanlar geceden veya tok karna tüketebilirler. Bu tarz tohum yağları güvenilir bir şekilde kullanılabilse de, bazı özel durumlarda hassas bir yaklaşım gerekmektedir. Böyle durumlarda tüketimi kesmekte fayda vardır. Hamileler için kullanımı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, doktora danışarak tüketilmesi önemlidir. Çörek otu yağı, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen bir ilaç” uyarısında bulunmuş.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir