İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zeytinyağında zehirsizlik tescili

İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında zirai zehirsiz üretilen Örfene Zeytinyağı, Slow Food tarafından tescillendi.

Tüm dünyada iyi, temiz ve adil gıda için çalışmalar yürüten Slow Food, Örfene Zeytinyağı’nı “presidium” olarak tescilledi. Presidium, küçük üreticileri ve kaliteli doğa dostu üretimleri korumak için geliştirilmiş bir ürün tescil modeli.

3 çeşit
Günümüzde beş yüzün üzerinde ürün, Slow Food tarafından presidium olarak tescillenmiş bulunuyor. 2019 Mayıs ayında, Türkiye’den üç ürünün yer aldığı presidia ürünleri arasına katılan Örfene Zeytinyağı, İzmir ve çevresindeki illerde varlığını binlerce yıldır sürdüren zeytin ormanlarındaki erkence zeytinlerinden üretiliyor.


Kimyasal gübre yok
Slow Food ve Doğa Derneği’nin ortak çalışmaları sonucunda belirlenen on sekiz farklı kriteri sağlayan zeytinyağları, Ege’nin kadim zeytinyağı kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Bu kriterler, zeytin ormanlarındaki biyolojik çeşitliliğin izlenmesinden, sıkım ve depolama koşullarına kadar pek çok farklı konuyu içeriyor.
Yabani zeytine (delice), bölgeye özgü erkence zeytininin aşılanmasıyla oluşan İzmir ve çevresindeki zeytin ormanlarında, zirai zehir ve kimyasal gübreler kullanılmıyor, zeytinliklerde bölgeye özgü yağmur hasadı teknikleri uygulanıyor, zeytin ağaçlarının altı büyük tarım makineleriyle sürülmüyor. Tellerle çevrilmeyen zeytin ormanlarının içerisinde hayvanlar otluyor ve bu alanlar bölgedeki biyolojik çeşitlilik için bir yaşam alanı olma özelliği taşıyor.

Orman yağı
Örfene Zeytinyağı, iklim ve doğa dostu kadim üretim yöntemleriyle üretiliyor ve binlerce yıldır kesintisiz olarak devam eden bir kültürü insanlarla buluşturuyor. Bu zeytin çeşidi müdahalenin en az olduğu, zeytin ormanlarında yetişiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir