İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İLK KAYIP TARLADA

Günümüzün önemli sorunlarından biri gıda israfı. Her 3 gıdadan 1’i tüketiciye ulaşamadan çöpe gidiyor. Bazı tarım ürünlerinde ise bu oran çok daha fazla. Yapılan bir çalışmaya göre, ilk üretim aşamasında üzümde yüzde 23, incirde yüzde 18, kirazda yüzde 17, hıyarda yüzde 20 kayıp oluşuyor.

Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Üniversitesi ve Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü paydaşlığında yürütülen ‘Bornova’dan Başlıyor İzmir’de Gıda Kayıplarını Azaltıyoruz’ Projesi kapsamında gıda kaybı masaya yatırıldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, gıda ürünlerinin tarladan raflara gelene kadar birçok kez el değiştirdiğine değinerek, “Her değişimde de tüm ürünlerde ciddi miktarda kayıplar veriyoruz. Çevremizdeki örneklere baktığımızda gıda israfının ve kaybının azaltılabildiğini görmek mümkün. Örneğin aramızdan bir işletmeci arkadaşımız yaptığı küçük düzenlemelerle bu kayıp oranını kısa sürede yüzde 13’ten 5’e çekti. Yani istendiğinde bu yapılabiliyor” dedi.

Bornova Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ruhşan Özdemir Çifçi, gıda arz zincirinin tüm aşamalarında meyve sebze kayıplarının azaltılması için bir çalışma başlattıklarını aktardı. Çiftçi, İzmir’deki 146 üreticiyle yaptıklara çalışmada, daha ilk üretim aşamasında üzümde yüzde 23, incirde yüzde 18, kirazda yüzde 17, hıyarda yüzde 20, domateste yüzde 9 kayıp yaşandığını gördüklerini anlattı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir