İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘KOLA, GAZOZ BEYNİ YAVAŞLATIYOR’

Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Koray Tuncer, kola ve gazoz gibi gazlı içeceklerin, mide yapısını bozduğuna dikkat çekerek şu uyarıda bulundu; “Gazlı içecekler beynin dopamin salgılamasına neden oluyor. Bu da bireyin kendisini o içeceklere bağımlı hissetmesine neden oluyor. Bunun yanında asitli içecekler, depresyona davet çıkarak uzun süreli kullanımlarda beyin fonksiyonlarını yavaşlatır.”

Kola gaz gidermez
Kola ve gazoz gibi gazlı meşrubatlar içerdikleri yüksek şeker ve renklendirici katkılarla ciddi bir halk sağlığı tehdidi yaratıyor. Buna karşın, okul kantinlerinde bile satılan bu içecekler, özellikle sindirim sorunu yaşayanlara çözüm olarak önerilebiliyor. “Kola gaz yapar mı”, “kola mideye iyi gelir mi”, “gazoz mide bulantısına iyi gelir mi”, “gazoz gaz giderir mi” cümleleriyle googleda aramalar yapılması da bunun bir işareti. Ancak Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Koray Tuncer’e göre sindirim problemlerine gazlı içeceklerle çare aramak büyük hata.

Mideyi bozar
Hatta gazlı içecekler sindirim sistemine zarar verici nitelikte; “‘Kahve ve gazlı içecek midedeki hazımsızlığı alır’ düşüncesi yanlış. Gazlı içeceklerin yemek borusu ve mide üzerinde tahriş edici etkileri vardır. Hazımsızlık ya da ishal problemleri gazlı içecek ve kahve karışımıyla atlatılmaz. Gazlı içeceklerdeki asit ve gaz bileşimi midenin diğer sıvı alımlarına oranla daha da fazla büyümesine neden olur. Midede uzun süre kalabilen gazlı içecekler, mide yapısını bozar. Ayrıca gazlı içecekler beynin dopamin salgılamasına neden oluyor. Bu da bireyin kendisini o içeceklere bağımlı hissetmesine neden oluyor. Bunun yanında asitli içecekler depresyona davet çıkarırken uzun süreli kullanımlarda da beyin fonksiyonlarını yavaşlattığı bilinmektedir. Gazlı içeceklerin içinde bulunan şeker gibi maddeler aşırı tüketimde ek olarak astım, egzama, diyabet, böbrek taşı oluşumu, ileriki safhalarda böbrek yetmezliği, diş çürümeleri gibi birçok hastalığa davetiye çıkarabilir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir