İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MARGARİNDE TRANS YAĞ NASIL YOK?

Markette margarinler artık, ‘Trans yağ yoktur’ logosuyla satılıyor. Gerçekten de margarinler trans yağ içermiyor mu? Margarinlerdeki trans yağ asidi, nasıl azaltıldı?

Margarin, özellikle 1950’li yıllardan itibaren Türkiye mutfaklarının temel yağ ürünü haline gelmişti. Bu durum 1990’lı yılların sonuna kadar da sürdü. 90’lı yılların başında ABD’li sağlık uzmanlarının margarinin yüksek oranda trans yağ asidi içerdiğini açıklaması, margarin kullanımında soru işaretleri yarattı. Oysa ki aynı yıllarda TV ve gazete reklamlarında margarinler, “sağlıklı nesiller”, “sağlıklı beslenme” slogan ve görselleriyle temsil ediliyordu. Yemedenonce.com olarak bu durumu ‘Böyle kandırıldık‘ başlığıyla sizlere duyurmuştuk.

“Yoktur” logosu
Margarinlerin içerdikleri yüksek trans yağ asidi nedeniyle kalp-damar hastalıklarına yol açtıklarının anlaşılması sonrası, bazı ülkeler önlem olarak margarin üretim biçimini değiştirmeye başladı. O zamana kadar margarinler, sıvı bitkisel yağların(ayçiçeği,palm,mısır, aspir vb) kısmi hidrojenizasyonla katılaştırılması yöntemiyle üretiliyordu. Bunun yerine interesterifikasyon yöntemine geçildi ve trans yağ oluşumu yüzde 2’nin altına düşürüldü. Yani oran 100 gram katı yağda en fazla 2 gram trans yağa kadar geri çekildi. Trans yağa yüzde 2 limitini ilk koyan ülke Danimarka oldu. Ülke genelinde yasal düzenlemeyle yüzde 2’nin üzerinde trans yağ içeren gıda ürünlerinin satışı yasaklandı. Ardından da Avustralya limiti yüzde 1 olarak belirledi. Şimdi AB de önümüzdeki yıl itibariyle yüzde 2 limitini zorunlu kılacak.

Türkiye’de yıllardır
Türkiye’de ise yazının başında da belirttiğimiz gibi 10 yıldır margarinler ‘Trans yağ yoktur’ logosuyla satılıyor. Bunun nedeni margarin üreticisi büyük şirketlerin, kısmi hidrojenizasyonu birbiri ardında terk etmesi. Türkiye’deki margarinler de yıllardır interesterifikasyon yöntemiyla üretiliyor. Yasal düzenleme olmadan margarinlerdeki trans yağ oranını düşürdüklerine dikkat çeken Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, “Ülkemizdeki üreticiler 2006’dan bu yana kısmi hidrojenize yöntemini terk etti. Yıllardır margarinlerimizin yüzde 95’inde trans yağ oranı yüzde 1’in bile altında. O yüzden bu ürünler, “trans yağ yoktur” logosunu taşıyor. Bitkisel sıvı yağlar hangi oranda trans yağ içeriyorsa margarinde de o oranda var. Tüketici sadece merdiven altı üretimde eskisi gibi yüksek trans yağ ile karşılaşılabilir” diyor.

Trans yağın zararları ve nasıl anlaşılabileceğine dair yazımız için ‘Trans yağ nasıl anlaşılır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir