İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAK ŞU KONUŞANA!

Bir kardiyoloğun başlattığı “tavuk döner” tartışmasına, kalp damar cerrahı yanıt verir mi? Eğer konum Türkiye ise bu mümkün!

Yemedenonce.com olarak gıda okuryazarlığının önemine sürekli vurgu yapıyoruz, yapacağız. Çünkü sağlıklı nesillerin yetişmesi, sağlıklı beslenmeyi bilen bir toplumla mümkün. Gıdanın ilaç olduğunun her geçen gün daha net anlaşıldığı günümüzde medyanın gıda haberciliği performansı ise çok kötü.

Gıdayı polemiklerle haberleştiren ana akım medyanın keskin çıkışlarıyla en sevdiği isimlerin başında Dr. Canan Karatay geliyor. Kendisi iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı. Mesleki yaşamı boyunca imza attığı yaklaşık 20 makelenin sadece 1’i beslenmeyle alakalı. Ancak yumurtadan çaya her konuda görüş sunuyor ve söylediklerinin ne oranda bilimsel olduğuna bakmadan medya organları Karatay’ı kaynak göstererek polemik yaratan içerikler yayınlıyor. Bunun son örneği tavuk döner konusunda yaşandı.

‘Midem bulanıyor’
Karatay kendisiyle yapılan bir röportajda, “Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor” deyince, tavuk lobisi ayağa kalktı. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR) başını çektiği bir grup, Karatay’a tepki gösterdi. Bu noktaya kadar tartışmada bilimsel hiçbir argümanın konuşulmadığını da not edelim. Çünkü Karatay, tavuk etine “Ucuz olduğu için” karşı olduğunu söylerken BESD-BİR Başkanı Sait Koca ise, “100 gram tavuk etinin maliyeti 1 liradır. Ucuz diye kötü demek doğru değil” açıklamasını yaptı.

Cerrah da karıştı
Tam ortalık yatışacaktı ki, son noktayı CNN Türk’ün sabah programı A’dan Z’ye çıkan Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez koydu: “Tavuk eti çok sağlıklı. Ne hormon var ne antibiyotik.”
Tavuk yetiştiriciliği ile kalp damar cerrahisi arasında bağ kuramıyor olabilirsiniz. ‘Neden sabah sabah bir cerrah TV’lerde tavuk etini savundu’ acaba da diyebilsiniz.. Google’a Bingür Sönmez ile BESD-BİR’i birilikte yazarsanız aklınızdaki sorulara cevap bulmanız olası. Bunları yazdığınızda Prof. Sönmez’in BESD-BİR’in düzenlediği ‘Tavuk ve Bilimsel Gerçekler Konferansı’na moderatörlük yaptığını, derneğin düzenlediği sempozyumların aktif bir katılımcısı olduğunu görebilirsiniz. Ve ardından da aklınıza şu soruların gelmesi olası;

Sorular
Bir kalp damar cerrahı yüzlerce işletmede antibiyotik, hormon kullanılıp kullanılmadığından nasıl emin olabilir?
Bir kalp damar cerrahı GDO’lu etin kansere yol açmadığını canlı yayında nasıl söyleyebilir?
Tavuk yetiştiriciliği ve besiciliği ile ilgili TV’de konuşacak bir uzman veteriner yok mudur?
Veterinerlik fakültelerinin “Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalları” ne iş yapmaktadır?
Sorumlu yayıncılık gereği A’dan Z’ye adlı programı sunan Cem Seymen’in, Bingür Sönmez’in konuyla bağlantısını ve ilişkili olduğu derneği izleyicilerine açıklaması gerekmez mi?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir