İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘PROBİYOTİĞE VERİLEN PARA ÇÖPE GİDİYOR’

Bu ifade, San Diego Üniversitesi’nin pediatri profesörü Jack Gilbert ile aynı üniversitenin Mikrobiyom Merkezi’nin Başkanı Prof. Rob Knight’ın kaleme aldığı ‘Bırak Kirlensin’ adlı kitaptan..

İnsan mikrobiyomunu araştıran Prf. Gilbert ile Prof. Knight’ın yazdığı; Doğan Kitap’tan çıkan kitap, probiyotiklerle ilgili ilginç bilgiler içeriyor. Özellikle hap şeklinde eczanelerde satılan probiyotiklere dair yeterli akademik çalışmanın bulunmadığını belirten iki bilim insanı, şu bilgileri veriyor:

Yoğurt, kefir, lahana turşusu ve diğer fermente ürünler dahil olmak üzere pek çok yiyecekte probiyotik bulunur. Canlı aktif yoğurt bir probiyotiktir. Lactobacillus delbrueckii ve Streptococcus themophilus gibi canlı bakteriler içerir. Bu canlı kültürlerin içinde ürüyecek organizma türlerini kontrol etmek zordur. Çocuğum yoğurt yemeli mi’ diye sorarsanız, düzenli probiyotik yoğurt tüketminin çocuğunuzu ya da sizi daha sağlıklı kılacağına dair güvenilir bir kanıt yok. Düzenli probiyotik tüketme hakkındaki teorilerin hala güvenilir dayanaklara ihtiyacı var.

Hastalığınızı iyileştirmez
Ticari olarak en çok kullanılan probiyotiklerin sağlık iddiaları, araştırmalar tarafından henüz desteklenmiyor. 40 milyar canlı organizma içeren hap, çocuğunuzun kilo vermesine yardım etmeyecek veya bağışıklık sistemini coşturmayacak. Nezle veya gribin süresini kısaltmayacak ya da reflüyü iyileştirmeyecek. Bu aslında tıbbi gözetimin olmadığı milyar dolarlık bir endüstri.
Satılan probiyotiklerin pek azı, akademik testlerden geçmiş. Gerçekten vermeniz gerekmedikçe çocuğunuza probiyotik vermeniz tavsiye edilmez. Hatta gerekli olduğunda bile başa çıkmaya çalıştığınız hastalığa uygun olanı seçmelisiniz. Aksi halde büyük ihtimalle paranızı çöpe atıyorsunuz. Probiyotik karışımlarının genel sağlığı desteklemekte faydalı olduğu iddiaları acınacak derecede kanıtlanmamış durumda.

Dışkıyla atılır
Probiyotiklerin çocuğunuzun bağırsağında gezinip durdukları üzerine hiçbir kanıtımız yok. Görünen o ki çoğu dışkıyla dışarıya atılıyor. Bir ihtimal hayatın erken döneminde probiyotik almak bazı bakterilerin bebeğin mikrobiyomunun bir parçası olmasına yol açabilir. Fakat bunlar eczaneden alacağınız türden probiyotikler olmayacaktır.”

İi akademisyen, Probiyotiklerin bazı spesifik durumlarda, antibiyotik kullanımı veya mikrobik dengesizlik geçirirken alımının fayda sağlayabileceğini söylüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir